Czym się wyróżnia promenada w Świnoujściu? Wybierz się na spacer!

Zapytaj o nocleg Zadzwoń
Baltic SpaBlogCzym się wyróżnia promenada w Świnoujściu? Wybierz się na spacer!

Promenada w Świnoujściu to obowiązkowe miejsce na spacer dla wszystkich, którzy zdecydowali się na nocleg w jednym z tutejszych ośrodków wypoczynkowych. A samo miasto jest wprost idealne dla miłośników plażowania szukających miejsca, w którym będą mogli nie tylko wypocząć nad brzegiem morza i zażyć kąpieli słonecznych, ale również w aktywny sposób wykorzystać wolne chwile. Idealne uzdrowisko musi się więc wyróżniać bogatą infrastrukturą dostępnych atrakcji. W Świnoujściu znajduje się nie tylko jedna z najpiękniejszych plaż w całej Polsce, ale też atrakcyjny trakt prowadzący aż do granicy niemieckiej. Oprócz wielu lokali gastronomicznych czy sklepów z pamiątkami przy deptaku znajduje się oceanarium, pływalnia oraz Muszla Koncertowa, w której często odbywają się imprezy muzyczne. Kraina 44 Wysp nie pozwoli więc nikomu się nudzić. Sprawdźcie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Spis treści:
Czym się wyróżnia nadmorski deptak?
Atrakcje przy deptaku
Noclegi w apartamentach

Czym się wyróżnia promenada w Świnoujściu? Zarezerwuj nocleg w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa i wybierz się na spacer

Długa promenada znajdująca się w centrum Świnoujścia, to jedna z największych atrakcji turystycznych tej nadmorskiej miejscowości. Deptak w rzeczywistości jest przedłużeniem kilku popularnych w kurorcie ulic: Uzdrowiskowej, Powstańców Śląskich i Żeromskiego. Kończy się jednak dopiero po niemieckiej granicy w miejscowości Heringsdorfie. To właśnie tutaj codziennie spotykają się wszystkie osoby pragnące wypoczynku, chwili relaksu lub wzajemnego towarzystwa. Deptak przyciąga nie tylko turystów pragnących spędzić aktywnie wolny czas, ale również mieszkańców Krainy 44 Wysp, którzy lubią ucinać sobie krótkie pogawędki na jednej z wielu dostępnych ławek. Równolegle dostępny jest również pas przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów, chętnie udających się w te okolice na przejażdżkę. Jak jest historia deptaku?

Historia

Historia powstania promenady w Świnoujściu sięga drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Nie tylko sam deptak reprezentacyjny, ale cała uzdrowiska część Krainy 44 Wysp została zbudowana w odpowiedzi na potrzeby kuracjuszy wywodzących się z wyższych sfer społecznych. Po wojnie ten fragment miasta pozostał w rękach Rosjan. Odgrodzili go specjalnym drewnianym płotem, który można było przejść tylko po okazaniu specjalnej przepustki. Znajdowały się tutaj wtedy liczne sanatoria przeznaczone dla poszkodowanych żołnierzy radzieckich. Polakom udało się odzyskać Świnoujście w całości dopiero w 1956 roku po XX zjeździe KPZR.

Oczywiście pierwotnie promenada przebiegała tuż obok plaży, co widać na zdjęciu umocowanym na stojaku rowerowym przy Muszli Koncertowej. Jednak procesy erozyjne oraz coroczny przyrost piasku od połowy XIX wieku sprawiły, że jej położenie w stosunku do wybrzeża nieco się zmieniło. Obecnie deptak ulokowany jest w odległości około 200 metrów od wybrzeża.

Przesunięcie się granic plaży miało również znaczący wpływ na samo położenie głównego deptaka Krainy 44 Wysp. Utracił on swoje walory inhalacyjne, które miały być główną zaletą nadmorskich spacerów po tej alei. Świnoujście od wielu lat stara się jednak odbudować utracone właściwości poprzez budowę dodatkowego, wydmowego odcinka ścieżki. Spacerując po tej części deptaka w okresie wiosenno-zimowym można liczyć na dodatkowe inhalacje układu oddechowego, które są szczególnie polecane osobom żyjącym na co dzień w większych miastach. To jeden z naturalnych sposobów pomagających skutecznie pozbyć się ciążących w płucach zanieczyszczeń lub smogu. Mimo że aleja obecnie nie biegnie bezpośrednio nad morzem, ma wiele innych atutów, dzięki którym można przyjemnie spędzić tutaj czas.

Ośrodek wypoczynkowy Baltic Spa zdradza, jakie atrakcje można znaleźć przy promenadzie w Świnoujściu

Z pewnością najatrakcyjniejszym fragmentem promenady w Świnoujściu jest jej wschodnia część. Powstała ona w ciągu ostatnich kilku lat i jest nadal sukcesywnie rozbudowywana. To najnowocześniejszy fragment miasta, który przyciąga plażowiczów nie tylko typową dla miejscowości uzdrowiskowej architekturą, ale również bogatym zapleczem turystycznym. Oczywiście przy deptaku dostępnych jest wiele lokali gastronomicznych. Oprócz tradycyjnych dla kurortów budek z lodami czy goframi znajdują się tutaj również restauracje oferujące zarówno typowe danie nadmorskie, jak i tematyczne dla zróżnicowanych kuchni świata. To miejsce to jednak nie tylko kawiarnie, restauracje czy sklepy i stragany z pamiątkami.

Mewa w locie

Muszla Koncertowa

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Muszla Koncertowa. Jej historia sięga aż 1926 roku. Dzięki temu, że już wtedy została świetnie zaprojektowana, cieszy się niezwykle dobrą akustyką pozwalającą na swobodne słuchanie muzyki w komfortowych warunkach. Często odbywają się tutaj również wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne, chociażby koncerty zespołów ludowych, muzyków czy młodych artystów. Szczególnie w okresie letnim w Muszli Koncertowej odbywają się regularne wydarzenia muzyczne oraz konkursy zachęcające turystów do wspólnej zabawy. Wieczorami z kolei można uczestniczyć w jednej z licznych dyskotek lub imprez plenerowych. Ważne jest jednak to, że wszystkie odbywające się w Muszli Koncertowej wydarzenia są całkowicie bezpłatne.

Szklany Ogród

Kolejnym, istotnym elementem deptaku jest wyjątkowa instalacja artystyczna Szklany Ogród. Powstała ona w 1995 roku, a jej autorem jest Jan Berdyszak. Szklany Ogród to tak naprawdę piękne, szafirowo-szmaragdowe tafle wykonane wyłącznie ze szkła. Są one ze sobą odpowiednio połączone w taki sposób, żeby tworzyły wielobarwną, trójwymiarową instalację. Całość szczególnie efektownie prezentuje się wieczorem, ponieważ instalacja jest podświetlana. Szklany Ogród stał się częścią nadmorskiego projektu Cztery Zakątki Południowego Bałtyku, którego celem była integracja oraz otwartość na wzajemną kulturę mieszkańców Polski, Szwecji, Niemiec oraz Danii.

Dla miłośników historii

Deptakiem powinni także zainteresować się miłośnicy historii oraz czasów wojennych. Na skrzyżowaniu promenady oraz ulicy Zdrojowej znajdują się pamiątkowe pozostałości po schronach pochodzące z okresu II wojny światowej. Niestety, ale są one mocno zniszczone i zaniedbane, dlatego najczęściej na ich podziwianie udają się najbardziej zapaleni historycy.

Udogodnienia

Cała promenada jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie ma na niej uciążliwych progów czy mogących sprawiać trudność przeskoków. Wszystkie szlaki prowadzące od deptaku do wybrzeża zostały zbudowane z kładek kompozytowych odznaczających się wyjątkową równością powierzchni.

Spacery z psami są dozwolone na całej promenadzie. Właściciele czworonogów muszę jednak pamiętać, aby ich pupil miał założony kaganiec oraz był prowadzony na smyczy. Niestosowanie się do zasad może zakończyć się karą grzywny. Na całej alei dostępne są toalety, znajdujące się przy wszystkich głównych wejściach prowadzących na ścieżkę spacerową. Możliwe jest także darmowe połączenie z Internetem przez siec Wi-Fi.

Przechadzki po ścieżce spacerowej  są również idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących wieczorny, aktywny wypoczynek. O tej porze ta część uzdrowiska zamienia się w prawdziwe centrum życia towarzyskiego. Liczne występy artystów ulicznych, śpiewaków czy dyskoteki zachęcają do wspólnej zabawy aż do białego rana.

W miejscu, gdzie deptak spotyka się z ulicą Uzdrowiskowa coś dla siebie znajdą miłośnicy wypoczynku na łonie natury. Po dojściu do rzeki Świny można poobserwować różnego rodzaju promy płynące w kierunku Niemiec czy Skandynawii. Podążając tą aleją dalej, można dotrzeć do jednego z najbardziej charakterystycznych punktów Świnoujścia, czyli symbolu miejscowości Stawa Młyny. Po dojściu do promenady transgranicznej warto jeszcze zwrócić uwagę na znajdujące się tam ścieżki historyczne i edukacyjne. Znakiem przejścia granicznego jest duży, stalowy łuk, łączący Polskę z Niemcami. Cały deptak liczy niecałe cztery kilometry. Niemiecka część ciągnie się jednak jeszcze przez kolejne dziesięć kilometrów.

Nowa promenada zdrowia

Kraina 44 Wysp cały czas dba o rozwój świnoujskiej promenady. W 2018 roku rozpoczęto budowę kolejnego fragmentu deptaku – tym razem przeznaczonego dla osób stawiających na sport i wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne. Inwestycja przeznaczona jest zarówno dla mieszkańców miejscowości, jak i turystów oraz kuracjuszy. Nowa promenada zdrowia ma znajdować się pomiędzy historyczną częścią deptaku a spacerową aleją nad wydmami. Zostaną przy niej rozmieszczone trampoliny, zjeżdżalnie, siłownie plenerowe, stoliki do gier planszowych i liczne stojaki na sprzęt sportowy. Oczywiście całość będzie udekorowana bujną roślinnością oraz źródełkami z darmową wodą pitną. Ścieżka spacerowa ma zawierać trzy pasy przeznaczone kolejno dla pieszych, rowerzystów oraz rolkarzy. Aleja ma zostać otwarta przed rozpoczęciem sezonu letniego w 2019 roku.

Zachód słońca nad molo

Ośrodek wypoczynkowy Baltic Spa poleca noclegi w apartamentach przy promenadzie w Świnoujściu

Oferta noclegów w apartamentach przy promenadzie w Świnoujściu jest niezwykle szeroka. Turyści chcący wynająć pokój na kilka dni mogą wybierać spośród wielu obiektów wczasowych, hoteli i pensjonatów. Nie wszystkie jednak oferują ten sam standard i jakość usług. Warto więc odpowiednio wcześniej przejrzeć bazę ośrodków wypoczynkowych, aby po długiej podróży nie rozczarować się warunkami panującymi na miejscu. Jak wybrać?

Lokalizacja

Szukając jak najlepszego pokoju w Krainie 44 Wysp, trzeba szczególną uwagę zwrócić na lokalizację wybranego ośrodka wypoczynkowego. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem okaże się obiekt zlokalizowany w pobliżu promenady. Wynajęcie pokoju przy reprezentacyjnym deptaku umożliwi swobodne spacery wzdłuż wybrzeża zarówno w trackie dnia, jak i nocy. Bliskość wielu restauracji pozwala na szybkie zorganizowanie posiłków. Apartament przy deptaku jest również świetną opcją dla rodzin podróżujących z dziećmi. Dostępne na miejscu atrakcje, jak na przykład oceanarium, pomogą zapewnić rozrywkę najmłodszym turystom, których może znudzić całodzienne plażowanie. Ośrodek wypoczynkowy przy promenadzie z pewnością przypadnie również do gustu osobom, które nie przepadają za całodziennym plażowaniem. Nie wszyscy są wielbicielami piasku oraz kąpieli słonecznych, jednak odpowiednia lokalizacja apartamentu pomoże zorganizować wolny czas również dla tego typu wczasowiczów. Długie spacery po deptaku, dostępne ścieżki rowerowe czy wydarzenia kulturalne odbywające się w Muszli Koncertowej z pewnością zapewnią odpowiednią rozrywką dla każdego. Niedaleko jest również dotrzeć do portu, z którego wypływają promy do kilku europejskich stolic. Marzy Ci się podróż do Kopenhagi? Nic prostszego! Podczas pobytu w Świnoujściu możesz uczestniczyć w jednej z wielu wycieczek zagranicznych. To gratka dla osób, które chcą połączyć plażowanie z aktywnym wypoczywaniem lub życiem towarzyskim. Jednoczesna bliskość plaży i bogatej infrastruktury turystycznej pomoże zaoszczędzić czas na ciągłe dojazdy do wybrzeża lub największych atrakcji miasta. Decydując się na wybór ośrodka wypoczynkowego, który dodatkowo udostępnia strefę spa i wellness można cieszyć się wręcz luksusowym wypoczynkiem nad Morzem Bałtyckim. Gdzie znaleźć takie miejsce?

Nasza oferta

Baltic Spa to ośrodek wypoczynkowy, który charakteryzuje się doskonałą lokalizacją – umiejscowiony jest jedynie 100 metrów od długiej i przepięknej plaży oraz bezpośrednio przy nowej promenadzie. W obiekcie znajduje się spa, w którym możesz nie tylko odpowiednio się zrelaksować, ale również skorzystać z szerokiej oferty zabiegów pielęgnacyjnych i masaży. Osoby, którym marzy się regeneracja włosów, skóry czy cery, również znajdują tutaj coś dla siebie. Szeroka gama dostępnych kuracji pielęgnacyjnych pomoże przywrócić blask zmęczonej codziennymi stresami skórze czy wysuszonym włosom. Goście mogą również skorzystać z krytego basenu, co może okazać się szczególnie przydatne podczas gorszej pogody za oknem.

Kobieta w wianku nad morzem

Pokoje

Na poczucie komfortu podczas wakacji spory wpływ ma również standard wynajmowanego pokoju. Wszystkie znajdujące się w obiekcie Baltic Spa apartamenty są w pełni wyposażone oraz wygodnie urządzone. Każdy pokój posiada balkon ze stolikiem i krzesłami, dzięki czemu można cieszyć się nadmorskim powietrzem, pijąc poranną kawę lub delektując się popołudniowym deserem. To jednak nie wszystko – każde wynajmowane wnętrze wyposażone jest w telewizor HD i darmowy dostęp do bezprzewodowego Internetu. Pokoje zlokalizowane powyżej czwartego piętra dodatkowo oferują widok na Morze Bałtyckie. Najbardziej luksusowy jest jednak apartament Kapitański z dwiema sypialniami, dużym pokojem dziennym oraz komfortową łazienką z wanną z hydromasażem. W ofercie Baltic Spa dostępne są zarówno dwuosobowe pokoje, jak i większe wnętrza, mieszczące nawet pięciu gości.

Wakacje na wybrzeżu z pewnością ucieszą zarówno małych, jak i dużych turystów. Najczystsza i najpiękniejsza w Polsce plaża, promenada oferująca wiele atrakcji dodatkowo wpłyną na to, że pobyt nad Bałtykiem okaże się niezwykle udany. Nie trać dłużej czasu i już teraz zaplanuj urlop nad polskim wybrzeżem w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa.

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Wirtualny spacer
Nasze obiekty

Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
Bon Turystyczny Hotel MariSol Feniks Apartamenty Apartamenty ALBUS Apartamenty LIVIDUS Apartament 2+2 Apartament Familjny De Lux Apartament Róża Wiatrów Apartament Pegaz Last minute Swinemuende
Średnia ocen: 4,3
Nasz Obiekt Apartamenty Spa Gatronomia Cennik Galeria Kontakt Blog
Zadzwoń
Napisz
ZadzwońNapisz