Urlop nad morzem? Wybierz Świnoujście!

Zapytaj o nocleg Zadzwoń
Baltic SpaBlogUrlop nad morzem? Wybierz Świnoujście!

Urlop nad morzem warto spędzić w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Świnoujściu. Miasto to, dobrze znane przede wszystkim naszym sąsiadom zza zachodniej granicy, ma naprawdę wiele do zaoferowania – i to niezależnie od tego, czy planujemy przede wszystkim wczasy oparte na opalaniu się i odpoczywaniu, czy na aktywnym relaksie na przykład na rowerze czy w kajaku. Ponadto duża konkurencja sprawia, że tutejsze ośrodki wypoczynkowe mają w swojej ofercie naprawdę wiele ciekawych atrakcji, z których żal byłoby nie skorzystać. Zobaczmy więc, dlaczego na wakacje warto wybrać się właśnie na północno-zachodni kraniec Polski!

Spis treści:
Dlaczego akurat tutaj? Atrakcje i zabytki
Aktywne ekowakacje
Rodzinny wypoczynek z najmłodszymi

Dlaczego na urlop nad polskim morzem warto wybrać się akurat do Świnoujścia?

Liczne ośrodki wypoczynkowe istniejące i wciąż powstające w Świnoujściu to jeden z dowodów na to, że turyści planujący urlop nad polskim morzem wciąż często i chętnie wybierają się właśnie tutaj. Dlaczego tak jest? Bez wątpienia ma na to wpływ kilka czynników. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich i sprawdźmy, czy Świnoujście to również odpowiednie miejsce na wyjątkowe nadmorskie wczasy dla nas!

Czyste, szerokie i piaszczyste plaże

Jedną z najważniejszych zalet Świnoujścia jeśli chodzi o spędzanie tu letnich wakacji nad morzem stanowią wyjątkowo szerokie plaże o piaszczystym wybrzeżu. Przypadną one z pewnością do gustu miłośnikom szeroko pojętego plażowania, które obejmuje swoim zakresem opalanie się na kocu czy leżaku, plażowe gry i zabawy oraz kąpiele w morzu. Na świnoujskiej plaży naszym bosym stopom nie zagrożą kamienie, które często uprzykrzają życie wczasowiczom znajdującym się w innych częściach polskiego wybrzeża lub za granicą. Według zewnętrznych ocen, wody Bałtyku są tu najcieplejsze, a zarząd miasta wraz z coraz lepiej uświadomionymi w tej kwestii turystami i mieszkańcami wspólnie dbają o czystość plaży oraz morza.

O czystości kąpielisk nadmorskich znajdujących się w obrębie Świnoujścia świadczyć może fakt, że miasto uhonorowane zostało nagrodą Błękitnej Flagi. W 2018 roku zdobyło tę nagrodę już po raz 13, a była to dopiero 14 edycja programu, w ramach którego jest ona przyznawana. Czym jest Błękitna Flaga? Jest to odznaczenie nadawane przez organizację pozarządową działającą pod nazwą Foundation for Environmental Education, czyli Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej. Mająca swoją siedzibę w Kopenhadze FEE od 2005 roku corocznie przyznaje Błękitną Flagę miejscowościom nadmorskim, wybranym kąpieliskom oraz przystaniom jachtowym, które poważnie podchodzą do zagadnień związanych z ochroną środowiska i dbają o to, aby przestrzenie nadmorskie były czyste i przyjazne przyrodzie. Ważne jest jednak również bezpieczeństwo oraz właściwe zarządzanie terenami nadmorskimi. Warunek bezpieczeństwa jest w Świnoujściu spełniony na najwyższym poziomie – działa tu bowiem nowoczesne i w pełni wyposażone Centrum Ratownictwa WOPR, a o bezpieczeństwo kąpiących się w Bałtyku mieszkańców i turystów dba na co dzień aż 40 ratowników, monitorujących całą długość wybrzeża w tym miejscu. Należy też podkreślić, że miasto zadbało tu o wydzielenie 200-metrowego odcinka zwanego popularnie „plażą dla zwierząt”. To tu mogą wraz ze swoimi podopiecznymi przychodzić właściciele wszelkich gatunków czworonogów. O czystość na tej plaży dbają specjalnie do tego celu przeznaczone kombajny, a na całej jej długości znajdują się specjalnie oznakowane kosze na śmieci.

Błękitna Flaga jest jednak tylko potwierdzeniem tego, co odwiedzający Świnoujście wczasowicze wiedzą już od wielu lat – tutejsza plaża jest po prostu przepiękna i nie sposób nie uznać jej za wartą ponownego odwiedzenia.

Latarnia morska na wyspie Wolin

Bliskość niemieckiej granicy

Duży wpływ na ruch turystyczny w Świnoujściu ma także bliskość granicy z Niemcami, lecz wcale nie mamy tu na myśli tylko napływu turystów z Zachodu. Wczasy tuż przy granicy mogą bowiem stać się okazją do odwiedzenia sąsiedniego kraju i skorzystania z najciekawszych lokalnych atrakcji. W bezpośrednim sąsiedztwie Świnoujścia znajduje się gmina Heringsdorf, słynąca z szczycących się wieloletnimi tradycjami uzdrowisk. Do miasteczka Heringsdorf możemy wybrać się kursującym z portu w Świnoujściu statkiem, pociągiem Uznamskiej Kolei (UBB), autobusem, samochodem, a nawet rowerem lub wręcz pieszo! Co prawda, promenadą biegnącą wzdłuż plaży będziemy z ośrodka Baltic Spa w jedną stronę szli spokojnym spacerem około dwóch godzin, lecz trasa zdecydowanie warta jest tego wysiłku. Jeśli chcemy spędzić w miasteczku nieco więcej czasu, warto skorzystać z biegnących tą samą trasą ścieżek rowerowych, aby tak czy inaczej móc po drodze zobaczyć czynną od końca marca do pierwszych dni listopada Wystawę Rzeźb Piaskowych na wyspie Uznam.

Ślady historii – zabytki i muzea Świnoujścia

Na terenie Świnoujścia znajduje się również wiele zabytkowych budowli będących świadectwami wieloletniej historii tego miasta. Choć uzyskało ono prawa miejskie dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, jego historia sięgać może nawet okresu 4000-2000 p.n.e. (!). To właśnie z epoki kamienia pochodzą bowiem pierwsze odkrycia archeologiczne świadczące o tym, że na ziemiach przede wszystkim dzisiejszej wyspy Wolin już wówczas po raz pierwszy na stałe osiedlili się ludzie. O ile artefakty z tego okresu znajdziemy głównie na wystawach Muzeum Regionalnego w Wolinie (gdzie zdecydowanie warto zwrócić uwagę najstarszy z nich, jakim jest pochodzący z późnego paleolitu harpun łowców reniferów, datowany na około 10.000 lat p.n.e.), o tyle ślady nieco nowszej historii miasta w postaci zabytkowych budynków znajdziemy na terenie całego Świnoujścia.

Do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc należą tu oczywiście pochodzące z XIX wieku budowle związane z obronnością miasta, które w okresie pruskim miało przez krótki czas status twierdzy, a także budynki pełniące funkcje związane z portowym charakterem miasta. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, najważniejsze bez wątpienia są XIX-wieczne forty – Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni. Dziś mieszczą się w nich muzea opowiadające o historii zarówno samego miasta, jak i całego zachodniego wybrzeża Bałtyku. Ogromną turystyczną atrakcją jest również wzniesiona w połowie XIX wieku latarnia morska. Jest to najwyższa budowla tego typu na polskim wybrzeżu i jedna z najwyższych na świecie. Co ciekawe, wciąż pełni ona swoją funkcję, choć na co dzień jest również udostępniana zwiedzającym, a w budynku przylegającym do niej znajduje się dysponujące ciekawymi eksponatami Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Nie wolno nam też zapominać o znaku rozpoznawczym Świnoujścia, czyli o wzniesionej pod koniec XIX wieku stawie w kształcie wiatraka, noszącej nazwę Stawa Młyny i znajdującej się na końcu Falochronu Zachodniego, przy ujściu Świny do Bałtyku.

Ośrodek wypoczynkowy Baltic Spa przedstawia pomysły na aktywny urlop nad Morzem Bałtyckim

Po takim wstępie nikogo nie musimy przekonywać, że osoby spędzające urlop w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa nad Morzem Bałtyckim z pewnością znajdą tu sposoby na aktywny wypoczynek. Niemniej jednak wymienione przez nas powyżej atrakcje to jeszcze nie wszystko. Podczas wakacji w Świnoujściu miłośnicy sportu i nieco bardziej intensywnej aktywności fizycznej mogą wybrać się w jedną z licznych ciekawych tras rowerowych, które okalają lub przecinają znajdujące się tu stanowiska ochrony przyrody. Pomysłów nie zabraknie też fanom sportów wodnych, którym do gustu z pewnością przypadnie oferta spływów kajakowych po okolicznych rzekach oraz możliwość spróbowania swoich sił w kite- i windsurfingu na wybrzeżu Bałtyku!

Rezerwaty i inne tereny ochrony przyrody

Świnoujście jest miastem, na terenie którego znajdują się liczne obszary objęte bardziej lub mniej ścisłą ochroną przyrody. Turyści mogą wybrać się tu nie tylko do znanego chyba wszystkim Wolińskiego Parku Narodowego, obejmującego swoim zasięgiem niemal 3000 ha, na których mieści się między innymi Rezerwat Żubrów. Znajdziemy tu również takie miejsca jak:

  • założony w 2003 roku zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Torfowiska Uznamskie” o powierzchni nieco ponad 500 ha, w którego skład wchodzą między innymi obszary leśne: Nadleśnictwa Międzyzdroje, Leśnictwa Karsibór i Leśnictwa Świnoujście,
  • rezerwat przyrody „Karsiborskie Paprocie”, będący jednym z największych stanowisk paproci z gatunku długosz królewski,
  • piaszczyste ławice podmorskie na terenie Ostoi na Zatoce Pomorskiej, będące naturalnym siedliskiem ściśle chronionych w Polsce morświnów oraz objętego częściową ochroną gatunku ryb, parposza,
  • powołany przez organizację pozarządową Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w 1993 roku rezerwat społeczny „Karsiborska kępa”, na terenie którego ze specjalnej wieży widokowej lub przygotowanych ukrytych stanowisk obserwacyjnych można się przyglądać licznym rzadkim i ciekawym gatunkom występujących na tym terenie ptaków, w tym między innymi licznej populacji wodniczki.

Dłonie splecione w kształt serca na tle Bałtyku

Trasy rowerowe

Na całym terenie Świnoujścia w ciągu ostatnich kilku lat wybudowano kilkadziesiąt kilometrów jasno oznakowanych ścieżek rowerowych. Łączą one najważniejsze miejsca, takie jak śródmieście, port morski, dzielnicę nadmorską oraz przejście graniczne. Co więcej, dojedziemy nimi nawet bezpośrednio do znajdujących się już po niemieckiej stronie miejscowości Ahlbeck i Garz. Ciekawą atrakcją dla miłośników jednośladów jest z pewnością również możliwość skorzystania z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych leżących za granicą państwa, po zachodniej stronie wyspy Uznam.

Jeśli chodzi o ścieżki znajdujące się w samym Świnoujściu, znajdziemy tu kilka wyznaczonych tras, którymi możemy wybrać się na wycieczkę dopasowaną do naszych zainteresowań, kondycji i umiejętności. Dla miłośników jazdy w niezbyt łatwym terenie przygotowany został na przykład szlak rowerowy „Świdny Las” o długości około 28 kilometrów; fani przyrody i krajobrazowych wycieczek powinni przyjrzeć się szlakowi „Dookoła Wyspy Karsibór”, a wytrwali rowerzyści liczący na długie, ciekawe trasy mogą być pewni, że ich oczekiwania spełni około 50-kilometrowy szlak „Feiningera”. Co istotne, na terenie Świnoujścia z łatwością znajdziemy wypożyczalnie rowerów – nie musimy więc przyjeżdżać z własnym jednośladem.

Sporty wodne

Jeśli chodzi o sporty wodne, osoby spędzające urlop w Świnoujściu, powinny zapoznać się przede wszystkim z ofertą Mariny Karsibór. Oferuje ona między innymi możliwość wynajmu na cały dzień lub na godziny łodzi wiosłowych, silnikowych lub kajaków, a także rowerów wodnych. Wynajętym tu kajakiem możemy wybrać się oczywiście na krótką wycieczkę, jednak miłośnikom spływów kajakowych z pewnością spodoba się propozycja spływu szlakiem wzdłuż brzegów wyspy Wolin. Ma on jednak aż 60 km, jest więc przeznaczony albo na kilkudniowy spływ, albo dla zahartowanych sportowców. Lżejszą propozycją jest o połowę krótszy szlak „44 wysp”, przebiegający wzdłuż wybrzeża Karsiboru i prowadzący na Jezioro Wicko Wielkie.

W Świnoujściu funkcjonuje również szkoła kite- i windsurfingu, w której możemy podjąć się nauki podstaw tych dwóch technik, a także – jeśli mamy już odpowiednie doświadczenie – wypożyczyć niezbędny sprzęt i samemu stawić czoła bałtyckim falom!

Jak szukać atrakcji i noclegów w Świnoujściu na rodzinny urlop z dzieckiem?

Wiele osób zastanawia się, czy oferty noclegów w Świnoujściu są odpowiednim wyborem, jeżeli wybieramy się na rodzinny urlop z dzieckiem. Odpowiedź na to pytanie jest jednak bardzo prosta – jak najbardziej. Wybierając miejsce, w którym spędzimy wakacje z najmłodszymi członkami naszej rodziny, warto jednak zadbać o to, aby było ono maksymalnie komfortowe. Większość wymienionych przez nas wcześniej atrakcji z pewnością sprawdzi się bowiem również wówczas, gdy planujemy letni wypoczynek nawet z zaledwie kilkuletnimi maluchami. Zainteresować je mogą zarówno piesze czy rowerowe wycieczki po nieco skróconych przez rodziców szlakach, a także wizyty w rezerwatach przyrody, gdzie staną oko w oko z nieznanymi sobie wcześniej gatunkami zwierząt. Rodzinom z dziećmi polecamy przede wszystkim wycieczkę do Wolińskiego Parku Narodowego oraz znajdującego się w nim Rezerwatu Żubrów. Warto również wybrać się na wystawę rzeźb piaskowych oraz do uwielbianej przez dzieci latarni morskiej, gdzie każdy będzie mógł poczuć się jak latarnik odpowiedzialny za losy wpływających do portu statków.

Mama z małym dzieckiem nad brzegiem Bałtyku

Na co zwrócić uwagę?

Wróćmy jednak do kwestii noclegu. Jeżeli zależy nam na tym, aby najmłodszy uczestnik wakacyjnej wyprawy dobrze się wysypiał, co zagwarantuje nam spokój w ciągu dnia i brak konieczności planowania dodatkowych drzemek dla grymaszącego i zmęczonego nadmiarem atrakcji malucha, warto wybrać raczej spokojny i cichy ośrodek wypoczynkowy niż głośny hostel czy średniej jakości oferty noclegów w kwaterach prywatnych. Dobre ośrodki wypoczynkowe, takie jak Balitc Spa, dbają bowiem o przestrzeganie ciszy nocnej, co może mieć ogromny wpływ na to, czy czas spędzony nad morzem będzie faktycznie wypoczynkiem, czy raczej użeraniem się z hałasującymi sąsiadami.

Dobrym pomysłem jest także wybranie ośrodka wypoczynkowego oferującego swoim gościom bufet śniadaniowy. Niektóre z miejsc mających w ofercie śniadania proponują bowiem rano wyłącznie jedną lub dwie określone potrawy, a każdy rodzic wie, że gdy dziecko ma do wyboru tylko dwie potrawy, to z pewnością akurat tych dwóch nie lubi. Dobrze więc wybrać się do miejsca, w którym każdy niejadek będzie mógł wybrać, czy chciałby zjeść dziś kanapkę z serem lub szynką, czy też może płatki z mlekiem, czy jajecznicę lub inną z dostępnych potraw.

Zanim wybierzemy się na urlop nad morze warto również pomyśleć o tym, co zamierzamy robić w razie niepogody. O ile osoby podróżujące bez dzieci zawsze coś sobie zaplanują, o tyle najmłodsi zawsze wymagają dodatkowego przemyślenia planów awaryjnych. Dobrym pomysłem jest na przykład wybór ośrodka, który oferuje swoim gościom możliwość korzystania z basenu, który jest dla większości dzieci naprawdę wielką atrakcją.

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Wirtualny spacer
Nasze obiekty

Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
Bon Turystyczny Hotel MariSol Feniks Apartamenty Apartamenty ALBUS Apartamenty LIVIDUS Apartament 2+2 Apartament Familjny De Lux Apartament Róża Wiatrów Apartament Pegaz Last minute Swinemuende
Średnia ocen: 4,3
Nasz Obiekt Apartamenty Spa Gatronomia Cennik Galeria Kontakt Blog
Zadzwoń
Napisz
ZadzwońNapisz