Jesteś w Świnoujściu? Poznaj atrakcje po niemieckiej stronie

Zapytaj o nocleg Zadzwoń
Baltic SpaBlogJesteś w Świnoujściu? Poznaj atrakcje po niemieckiej stronie

Jesteś w Świnoujściu? Poznaj atrakcje po niemieckiej stronie! Jeśli przeszedłeś miasto wzdłuż i wszerz odkryj nowe możliwości spędzania czasu za granicą. Możemy zagwarantować, że atrakcji nie zabraknie. Większość z nich dostosowana jest do potrzeb polskiego turysty. Dostaniesz się tam zarówno samochodem, jak i koleją, rowerem, a nawet pieszo. Niemcy od Świnoujścia dzieli przysłowiowy rzut beretem. Dlatego przygotowaliśmy listę najciekawszych miejsc, do których warto się udać, będąc na wczasach w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa.

Spis treści

Park Krajobrazowy Wyspy Uznam
Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin
Dom Żelazek w Zinnowitz
Co warto zobaczyć z dziećmi?
Motylarnia w Trassenheide
Oceanarium w Stralsund
Żubry w Prätenow
Festiwal Rzeźb Piaskowych w Ahlbeck
Phänomenta – wystawa interaktywna
Park linowy Neu Pudagla

Zastanawiasz się, jak spędzić czas w Świnoujściu? Poznaj atrakcje po niemieckiej stronie granicy

Dzięki temu, że Świnoujście zlokalizowane jest tuż przy granicy z Niemcami, odwiedzając miasto, możesz poznać nie tylko miejscowe atrakcje, ale i te zlokalizowane u naszych niemieckich sąsiadów. Są one tematycznie zróżnicowane, co sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Po tych terenach możesz wędrować nie tylko solo, w parze czy ze znajomymi, lecz także z dziećmi. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić i dlaczego.

Park Krajobrazowy Wyspy Uznam (Naturpark Insel Usedom)

Choć wyspa Uznam zachwyca również po polskiej stronie, nasi sąsiedzi wyodrębnili tu park krajobrazowy, do którego można dostać się promenadą transgraniczną – pieszo lub rowerem. Park obfituje w malownicze krajobrazy, które najlepiej podziwiać z punktów widokowych. Nie brakuje tam też jezior otoczonych lasami liściastymi i iglastymi. Natkniesz się też na tereny bagienne. Warto również wybrać się na spacer pod stromym klifem, przy akompaniamencie mew, w trakcie nadmorskiego zachodu słońca. Piaszczyste wydmy również ucieszą oko turysty. Park Krajobrazowy Wyspy Uznam to miejsce wyjątkowej różnorodności biologicznej, więc przy odrobinie szczęścia i uwagi zobaczysz wiele rzadkich gatunków ptaków (jest ich tu około 280) i roślin. Trzeba zaznaczyć, że na wyspie Uznam występuje największa populacja orła bielika w Niemczech.

Warto także zobaczyć niemieckie nadmorskie miasteczka, diametralnie różniące się od polskich. Ograniczono do minimum banery reklamowe i szyldy sklepowe szpecące miejski krajobraz. Zabytkowe budynki poddane renowacji, utrzymane ciepłych barwach sprawiają, że uliczki w tych miejscowościach robią wrażenie bajkowych. Nie można pominąć starych wiosek rybackich, z oryginalną architekturą, kutrami przycumowanymi w porcie.

Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, czyli wypoczynek po cesarsku

Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin to uzdrowiska, do których od końca XIX wieku przyjeżdżali cesarze Niemiec. Zwane są również królewskimi kąpieliskami. Każde z nich posiada długie, penetrujące morze molo, z którego rozciąga się niepowtarzalny widok, oraz promenadę spacerową wzdłuż wybrzeża. Wyróżniają je przede wszystkim drobiazgowo odrestaurowane, zabytkowe wille uzdrowiskowe. Kurorty są czyste, zadbane, a oryginalna letniskowa architektura czyni je atrakcyjnym celem wycieczki. W Ahlbeck skorzystasz z kąpielisk termalnych, które przynoszą ulgę przy przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych, chorobach skóry, alergiach, chorobach serca i układu krwionośnego. Kuracja będzie pomocna także przy schorzeniach narządów ruchu.

Obserwatorium Manfreda von Ardenne w Heringsdorf

Przechadzając się promenadą w Heringsdorf, warto wstąpić do obserwatorium astronomicznego. Nosi ono imię sławnego niemieckiego naukowca Manfreda von Ardenne i znajduje się tu jego cenny, wciąż działający teleskop lustrzany. Urządzenie zbudował konstruktor, optyk i astronom Bernhard Schmidt. Miejsce niewątpliwie urozmaici przechadzkę.

Zabytkowa elektrownia w Peenemünde

Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde na wyspie Uznam mieści się w budynku dawnej elektrowni. Ukazuje historię Zakładów Doświadczalnych Wojskowego Instytutu Badawczego i terenu testowego niemieckich sił powietrznych Luftwaffe. Muzeum posiada w swojej kolekcji rakiety V-1, rakiety pionowego startu V-2, wyrzutnie rakietowe, U-booty, radziecki okręt podwodny, samoloty i inne obiekty latające, zaprojektowane i skonstruowane w latach 1939-1945. To tutaj rozwijano technologie związane z bronią masowego rażenia. Instytut był szczególnie owocny podczas zimnej wojny. Naukowcy z Peenemünde współpracowali później z NASA przy budowie rakiety Saturn-V. Ważnym udogodnieniem muzeum są opisy eksponatów w języku polskim.

Przyrodnicze Osobliwości w Heringsdorf

Naturerlebniswelt Heringsdorf, oddalone o 6 km od polskiej granicy, to miejsce, w którym zgromadzono najciekawsze zjawiska świata roślin, zwierząt i natury nieożywionej. Jeżeli zechcesz odwiedzić to miejsce, będziesz miał okazję na własne oczy zobaczyć skamieniałe muszle, a przede wszystkim kości dinozaurów oraz ich skamieliny ich jaj datowane na miliony lat przed naszą erą. Muzeum posiada bogatą kolekcję minerałów i kamieni szlachetnych. Mieści się tutaj także robiąca niesamowite wrażenie grota z ametystów. Zadbane akwaria są domem dla wielu gatunków ryb i gigantycznych insektów ze wszystkich kontynentów. Twórcy wykonali także wierną kopię szkieletu Lucy. Etiopska Lucy to największy odnaleziony do tej pory zbiór kości australopiteka. W Heringsdorf możesz stanąć twarzą w twarz z przodkiem homo sapiens, żyjącym w Afryce ponad milion lat temu. Do dyspozycji zwiedzających są foldery i opisy eksponatów także w języku polskim.

Antyczne żelazko

Zwariowany Dom Żelazek w Zinnowitz

Tak niefrasobliwa nazwa musi się odnosić do nietuzinkowego miejsca. Zwariowany Dom Żelazek to w rzeczywistości galeria żelaza i szkła artystycznego. Kolekcja jest efektem podróży państwa Lehmann po całym świecie. Małżeństwo, zbierając prezentowane w Domu Żelazek przedmioty, udokumentowało kulturę i historię życia codziennego wielu społeczności. Wśród tysięcy eksponatów zobaczysz kamienie do prasowania na zimno, egipskie żelazko, kufer podróżny typu amerykańskiego z żelazkiem zintegrowanym, a nawet maglownicę z XVII wieku. Naturalnie nie zabrakło żelazek parowych i żelazek z duszą we wszystkich rozmiarach. Następnie będziesz miał szansę obejrzeć ornamentalne eksponaty ze szkła, w tym szkła rubinowego. Możesz zapoznać się z technikami obróbki i zdobienia szkła. Długa historia rozwoju sprzętów domowych, zobrazowana w Zwariowanym Domu Żelazek, codziennie zdumiewa gości.

Jakimi turystycznymi atrakcjami po niemieckiej stronie granicy mogą być zainteresowane rodziny z dziećmi przebywające na wczasach w Świnoujściu?

Na wczasy do Świnoujścia bardzo chętnie przyjeżdżają rodziny z dziećmi. Jeśli Twoje pociechy jeszcze nigdy nie były poza granicami kraju, to może być dla Was doskonała okazja, aby odwiedzić wspólnie pierwszy obcy kraj – Niemcy i zobaczyć tamtejsze atrakcje turystyczne. Sprawdź, czym warto się zainteresować.

Motylarnia w Trassenheide

Do Farmy Motyli w Trassenheide możesz dojechać pociągiem niemieckiej kolei UBB bezpośrednio ze Świnoujścia. To największe tego typu miejsce w Europie. Ogromna hala zapewnia motylom idealne warunki. Owady najlepiej czują się w klimacie tropikalnym, dlatego we wnętrzu motylarni panuje temperatura około 30 stopni Celsjusza i jest odczuwalnie wilgotno. Zatem dobrze jest odziać się w lekkie, przewiewne ciuchy i zaopatrzyć w butelkę wody. Tak wyposażony zobaczysz gatunki motyli z całego świata o fantazyjnych kształtach i kolorach. W placówce mieści się także wylęgarnia motyli, gdzie przy odrobinie szczęścia, poza kokonami różnych rozmiarów, włochatymi i pasiastymi gąsienicami, zobaczysz proces wylęgania się tych barwnych, skrzydlatych owadów.

To świetne miejsce na wycieczkę z całą rodziną. Dzieci chętnie zatrzymują się przy oczku wodnym, w którym pływają ryby i żółwie. Muzeum opiekuje się także papugami. W terrariach pokazywane są patyczaki, pająki i skorpiony. Zadowoleni będą także miłośnicy flory – obiekt stworzony dla motyli wypełniony jest też rzadkimi okazami roślin. Hibiskusy, orchidee, bananowce, hoje to tylko niektóre z nich. Co istotne, bilet rodzinny do Farmy Motyli w Trassenheide upoważnia do wstępu również do Zwariowanego Domu Żelazek w Zinnowitz, do Muzeum Przyrodniczych Osobliwości w Heringsdorf i Farmy Motyli w Steinhude.

W Trassenheide znajduje się także Dom do góry nogami, który można pokazać dzieciom przy okazji wizyty w motylarni. Do domu wchodzi się przez strych. Stąpając po suficie, ze sprzętami gospodarstwa domowego i meblami wiszącymi nad głową, nieuchronnie odczujesz działanie błędnika i zmysłu równowagi. To doświadczenie, które trzeba przeżyć na własnej skórze.

Niebieski motyl

Oceanarium w Stralsund

Oceanarium w Stralsund to trzecia co do wielkości tego typu placówka na świecie. Na pobyt warto zarezerwować około 2 godziny, żeby móc spokojnie obejrzeć wszystkie akwaria. Dobrym pomysłem będzie zakup biletu online, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, bo ominiesz kolejkę do kasy. Oceanarium podzielone jest na cztery części, każda przeznaczone dla innego zimnego morza. W centrum pierwszej z nich znajduje się wrak statku, będący domem dla wielu gatunków ryb, których naturalnym środowiskiem jest Morze Arktyczne i Ocean Atlantycki. Drugie akwarium prezentuje okazy z Morza Bałtyckiego, a kolejne imituje głębiny Morza Północnego. Akwaria poprzecinane są tunelami, przez które przechodzą zwiedzający, co potęguje wrażenia z wizyty. Polecamy przed przybyciem sprawdzić godziny karmienia zwierząt. Obserwowanie pingwinów peruwiańskich to ulubiona atrakcja przyjeżdżających tu dzieci. W oceanarium można także zobaczyć naturalnych rozmiarów model wieloryba i innych waleni. Po obejrzeniu wystawy można posilić się w Bistro Pausch i kupić pamiątki.

Żubry w Prätenow

Żubr to największy europejski ssak, który podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Aby zobaczyć tego ogromnego roślinożercę, wystarczy oddalić się od Świnoujścia o 14 km. Zagroda Żubrów (Wisentgehege), prowadzona przez Niemiecki Związek Ochrony Przyrody, została zapoczątkowana przez cztery żubry z Wolińskiego Parku Narodowego. Dwujęzyczne niemiecko-polskie tablice pozwalają dowiedzieć się więcej o tym masywnym zwierzęciu. Stanowiska widokowe gwarantują, że króla lasu zobaczysz z bliska. To świetna destynacja rodzinnej wyprawy.

Festiwal Rzeźb Piaskowych w Ahlbeck

Na obszarze dawnego przejścia granicznego corocznie odbywa się Festiwal Rzeźb Piaskowych. Artyści – mistrzowie w rzeźbieniu z piasku – przyjeżdżają z całego świata, aby wybudować kilkadziesiąt rzeźb tematycznych. Motyw przewodni zmienia się z każdą edycją festiwalu. Piaskowe dzieła sztuki osiągają nawet kilka metrów wysokości. Rzeźby wykonane są z innego typu piasku niż znany nam z plażowania. Są zaskakująco trwałe, dlatego wystawę może podziwiać przez kilka miesięcy. Na terenie festiwalu dostępna jest strefa gastronomiczna. W kawiarni znajduje się piaskownica dla najmłodszych gości oraz kącik plastyczny dla małych artystów-malarzy.

Phänomenta – wystawa interaktywna

Phänomenta w sprytny sposób łączy świetną zabawę z edukacją. Eksponaty zachęcają najmłodszych do zainteresowania się naukami przyrodniczymi. Dzieci mogą wszystkiego dotknąć i samodzielnie sprawdzić, jak działają prawa fizyki. Dowiesz się tutaj, jak jedną ręką podnieść kultowy samochód, jak wygląda wnętrze bańki mydlanej, jak dźwiękiem zgasić świecę, a nawet jak pomalować pole magnetyczne. Pokaż swoim dzieciom, że nauka może być cool!

Park linowy Neu Pudagla

Park linowy w Karlshagen znajduje się w sąsiedztwie Ückeritz. Zwany jest także lasem wspinaczkowym. Zorganizowano go w leśnictwie Neu Pudagla. Atrakcja jest dostępna także dla dzieci od 6 lat. Dysponuje 5 ścieżkami, każda o innym stopniu trudności. W zabawie pomagają instruktorzy, którzy zaopatrują śmiałków w sprzęt zabezpieczający przed upadkiem i instruują, jak bezpiecznie pokonywać czekające ich przeszkody. Zamocowane na drzewach konstrukcje sprawdzą Twoją równowagę, siłę i spryt. Lubisz poczuć przypływ adrenaliny? Pokonaj lęk wysokości i podejmij się wyzwania przejścia po wysoko zawieszonych mostach i platformach. Wespnij się po linach, przeleć nad przepaścią na lianie niczym Tarzan, a wszystko to w malowniczych okolicznościach przyrody.

Bogata oferta atrakcji na terenie Niemiec to również zachęcająca propozycja na jedno- lub kilkudniowe wycieczki. Powyższe propozycje to tylko przedsmak tego, co możesz zobaczyć po przekroczeniu granicy. Turyści ze Świnoujścia często korzystają z możliwości zakupu tańszych i lepszej jakości środków czystości. Chemia kuchenna i środki do prania można kupić za zachodnią granicą po atrakcyjnej, kilkukrotnie niższej cenie niż w Polsce. W Niemczech tańsza jest również odzież. Przy okazji wypadów krajoznawczych możesz sprawić sobie prezent i wzbogacić garderobę bez uszczerbku dla stanu portfela.

Zachód słońca na plaży

Dlaczego warto zatrzymać się w Baltic Spa?

W Baltic Spa zapewniamy wysokiej klasy apartamenty pozwalające na odpoczynek po całodziennym zwiedzaniu okolicy. W naszym ośrodku wypoczynkowym znajduje się centrum wellness i spa, gdzie zregenerujesz ciało, aby być w pełni gotowym do eksplorowania okolic kurortu Świnoujście. Atrakcje przyjemniej jest oglądać z czystym umysłem, dlatego pozwól sobie na relaks i przyjdź na odprężający masaż. Zafunduj sobie oczyszczającą sesję w saunie rzymskiej lub parowej. Zarówno przed wyjściem, jak i po powrocie zapewnimy Ci pełnowartościowy posiłek w formie bufetu. Wiemy, że szkoda czasu na planowanie i przygotowywanie posiłków, kiedy masz tyle wspaniałych miejsc do zobaczenia. Jeżeli pogoda nie sprzyja wycieczce, skorzystaj z bezpłatnego basenu albo jacuzzi i nadal ciesz się urlopem. Potrzebujesz odpoczynku? Preferujesz aktywne formy spędzania wolnego czasu? Zarezerwuj luksusowy apartament i poznaj nadmorskie tereny niemieckich sąsiadów! Wieczorem odpręż się, zregeneruj siły i oczyść umysł w nowoczesnym Baltic Spa! Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Wirtualny spacer
Nasze obiekty

Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
Bon Turystyczny Hotel MariSol Feniks Apartamenty Apartamenty ALBUS Apartamenty LIVIDUS Apartament 2+2 Apartament Familjny De Lux Apartament Róża Wiatrów Apartament Pegaz Last minute Swinemuende
Średnia ocen: 4,3
Nasz Obiekt Apartamenty Spa Gatronomia Cennik Galeria Kontakt Blog
Zadzwoń
Napisz
ZadzwońNapisz