Wszystko o podziemnym mieście w Świnoujściu

Zapytaj o nocleg Zadzwoń
Baltic SpaBlogWszystko o podziemnym mieście w Świnoujściu

Podziemne miasto w Świnoujściu stanowi obecnie jedną z większych atrakcji turystycznych w tym rejonie. Kompleks o bardzo bogatej historii został przeznaczony do zwiedzania stosunkowo niedawno. Z tego względu intryguje turystów, a przystępna forma całego zabytku, sprawia, iż jest on odpowiedni dla osób w każdym wieku. Jeśli zamierzasz przybyć do miasta i zobaczyć ten historyczny obiekt, to zachęcamy do skorzystania z oferty noclegów w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa!

Spis treści
Jak prezentuje się historia tego kompleksu?
Panowanie niemieckie
Zajęcie przez Sowietów i oddanie Polakom
Odtajnienie i udostępnienie do zwiedzania
Jakie są ceny biletów?
W jakich dniach i godzinach można zwiedzać kompleks?
Oferta noclegu w Baltic Spa
Komfortowe apartamenty w Świnoujściu
Szczegóły dotyczące dojazdu

Podziemne miasto na wyspie Wolin w Świnoujściu – rys historyczny

Tajemnicze Podziemne miasto jest położone kilka kilometrów na wschód od centrum Świnoujścia, na wyspie Wolin. Jest to obiekt o bogatej historii, który został bardzo późno odtajniony, dzięki czemu przykuwa obecnie jeszcze większą uwagę turystów. Przez lata był on użytkowany przez siły niemieckie, by potem Sowieci przekazali go polskiej armii. Na przestrzeni czasu kompleks ulegał licznym modernizacjom i zmieniało się także jego przeznaczenie, aż do chwili, w której stał się atrakcją turystyczną. Dzięki temu pojawiła się możliwość, by ten wyjątkowy obiekt pozostał świadectwem dawnych wydarzeń dla kolejnych pokoleń.

Bateria Vineta

Historia tego kompleksu rozpoczęła się już w latach trzydziestych poprzedniego wieku. Dowództwo niemieckie postanowiło wtedy stworzyć baterię artylerii nabrzeżnej. Miała ona za zadanie obronę bazy morskiej Kriegsmarine. Budowa rozpoczęła się w 1936 roku i trwała do roku 1938. Tym samym powstała Bateria Vineta, a całość obejmowała między innymi schrony, utwardzone drogi i specjalne przygotowane baraki oraz dostosowaną do tego wszystkiego infrastrukturę techniczną. W 1939 roku odbyło się pierwsze, próbne strzelanie, po którym budowle zostały obsadzone artylerzystami. Od 1941 roku szkolili się tam artylerzyści lądowi Kriegsmarine.

Głównymi punktami całego zespołu budynków, były bezsprzecznie cztery potężne schrony koszarowo-bojowe. Na ich szczycie znajdowały się stanowiska z armatami o działach kalibru piętnastu centymetrów i zasięgu aż dwudziestu kilometrów. Wraz z zamontowanym pancerzem, ważyły one niemal po osiem ton. W kompleksie znajdował się dwupiętrowy schron dowodzenia, który został przykryty pancernymi kopułami, chroniącymi przyrządy optyczne.

Przekazanie do polskiej armii

Pod sam koniec wojny z kompleksu wykonywano ostrzał wojsk radzieckich, lecz wiosną 1945 roku Niemcy się ewakuowali, po tym jak wysadzono zamki dział. Budynki po armii niemieckiej przejęli Sowieci, którzy przez ponad pół roku demontowali wszelkie znalezione wyposażenie. Wreszcie w styczniu 1946 roku ośrodek został przekazany polskiej armii. Początkowo nie było pomysłu, na co ma być przeznaczona cała infrastruktura, lecz ostatecznie uznano, iż jest to idealne miejsce na zapasowe stanowisko dowodzenia, dla najwyższych władz wojskowych. W późniejszym okresie dokonywano różnego rodzaju modernizacji. Wszystkie pomieszczenia wyremontowano, dostosowując je do nowego przeznaczenia. Doszło do stworzenia dodatkowych fortyfikacji, a co najważniejsze – schrony połączono tunelem i lepiej wyposażono, tworząc tam toalety, prysznice, filtry czy montując nowoczesne systemy łączności. Dzięki temu całość stała się mocno niezależna i można było mówić o powstaniu „podziemnego miasta”.

Po takiej przebudowie kompleks był przygotowany w takim stopniu, by w razie wojny i bombardowania, można tam było przebywać kilka tygodni lub nawet miesięcy. O samym kompleksie wiedzieli tylko najwyżsi rangą oficerowie i była to jedna z największym tajemnic w okresie zimnej wojny. Na miejscu wizytował ponoć generał Wojciech Jaruzelski, który sprawdzał umocnienia i kierował ćwiczeniami w roku 1980. Piętnaście lat później ośrodek uczestniczył w swoich ostatnich ćwiczeniach, a mianowicie manewrach „Pirania”.

Podziemny schron

Stan obecny

Podziemne miasto zostało odtajnione dopiero 31 grudnia 2013 roku, do czego przyczynili się m.in. Minister Obrony Narodowej, Prezydent Miasta Świnoujścia, Nadleśnictwo Międzyzdroje i Dyrekcja Lasów Państwowych. Wojsko przekazało tym samym kompleks cywilom, a gospodarzem obiektu zostało Muzeum Obrony Wybrzeża. Wkrótce potem to historyczne miejsce stało się zabytkiem i umożliwiono jego zwiedzanie. Labirynt korytarzy stał się też najdłuższą położoną pod ziemią trasą turystyczną w północnej części kraju i przyciąga nie tylko historyków, ale też zwykłych turystów, którzy odwiedzili Świnoujście i postanowili zagłębić się w przeszłość tego miasta.

Informacje dotyczące zwiedzania, cennika i godzin otwarcia Podziemnego miasta w Świnoujściu

Podziemne miasto w Świnoujściu stanowi jeden z obowiązkowych punktów turystycznych, podczas pobytu w tym mieście, dlatego podczas planowania wyjazdu warto się zapoznać z informacjami dotyczącymi zwiedzania, cennika i godzin otwarcia obiektu. Fakt tak późnego odtajnienia tego miejsca, sprawia, iż wciąż jest ono owiane pewną tajemnicą, co dodatkowo zwiększa zainteresowanie tym obiektem. Jest to atrakcja przeznaczona dla osób w różnym wieku. Dzięki temu z takiej lekcji wartościową wiedzę wyniosą zarówno pasjonaci historii, jak i młodsze osoby, dopiero zgłębiające czasy II wojny światowej. Przekonaj się ile kosztują bilety wstępu i kiedy możesz się udać na zwiedzanie tego miejsca.

Jak wygląda zwiedzanie Podziemnego miasta?

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z udziałem przewodnika. Wynika to z faktu, że obiekt jest dość specyficzny, a jednocześnie bardzo obszerny, więc nie ma możliwości indywidualnego poruszania się po tym zabytku. Poszczególne trasy trwają zwykle koło 90-130 minut, lecz program jest dostosowywany pod kątem określonej grupy, więc w praktyce może być on każdorazowo nieco inny. Prowadzący biorą pod uwagę różne kwestie, dotyczące zarówno liczebności danej wycieczki, jak i profilu zwiedzających, w tym przede wszystkim ich wieku. Z turystów indywidualnych tworzone są specjalne plutony, które wyruszają o określonych godzinach. Zorganizowane grupy są obsługiwane na bieżąco, najlepiej po uprzedniej rezerwacji.

Przewodnicy dostosowują trasę do wieku zwiedzających, lecz wciąż mowa tutaj o kompleksie podziemnym, złożonym z tuneli i schronów. Z tego względu uczestnicy muszą się liczyć z pokonaniem kilkudziesięciu schodów, co może być problemem w kontekście bardzo małych dzieci czy osób niepełnosprawnych. Poruszanie się pod ziemią może być również kłopotliwe, dla osób zmagających się z klaustrofobią, które negatywnie reagują na zamknięte przestrzenie. Na poczet wizyty warto zabrać dość ciepłe ubrania, gdyż na terenie zabytku panują raczej niskie temperatury, które nie przekraczają zwykle dziesięciu stopni Celsjusza.

Apteczki pierwszej pomocy

Opłaty

Czas zwiedzania może być różny zależnie od określonej grupy, natomiast cennik jest odgórnie ustalony. Za bilet normalny należy zapłacić siedemnaście złotych, natomiast przepustki ulgowe (młodzież szkolna, studenci, emeryci oraz renciści) oraz w ramach grupy zorganizowanej (minimum od dwudziestu osób) kosztują po dwanaście złotych. W cenie za wejściówkę uwzględniona jest już opłata za usługi przewodnika, bez którego nie ma możliwości zwiedzania obiektu. Przy wcześniejszej rezerwacji i opłaceniu dodatkowych stu dwudziestu złotych, istnieje natomiast szansa wynajęcia przewodnika na wyłączność.

Jeśli zamierzasz odwiedzić Świnoujście i zobaczyć największe atrakcje turystyczne w tej okolicy, to możesz również skorzystać z opcji zakupu biletu dwa w jednym. Oprócz przepustki do Podziemnego miasta będziesz miał okazję zwiedzić słynny Fort Gerharda. Cena takiej podwójnej przepustki wynosi trzydzieści złotych w wariancie normalnym oraz dwadzieścia złotych przy biletach ulgowych i grupach zorganizowanych.

Dni i godziny otwarcia

Podziemne miasto jest otwarte na dzieci i dorosłych, a także klientów indywidualnych oraz podróżujących wycieczek. Zależnie od pory roku, ustalane są różne dni i godziny otwarcia. Dla grup zorganizowanych zwiedzanie kompleksu jest jednak możliwe codziennie, pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. W okresie od 1 października do 30 kwietnia wejścia na teren ośrodka odbywają się w soboty i niedziele o godzinach 10:30 oraz 15:00. Następnie od 1 maja do 30 czerwca kompleks jest otwarty codziennie z sesjami rozpoczynającymi się o 12:30 oraz 15:00. W szczytowym sezonie letnim, od 1 lipca do 31 sierpnia, atrakcję można zwiedzać każdego dnia o siedmiu porach: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00 i 17.00. We wrześniu przywracany jest porządek sprzed tego okresu i ośrodek otwarty jest codziennie, natomiast z grupami wchodzącymi o godzinie 12:30 oraz 15:00.

Zarezerwuj nocleg w Baltic Spa w Świnoujściu i zobacz Podziemne miasto!

Świnoujście, oprócz Podziemnego miasta, oferuje wiele innych atrakcji, więc warto wybrać dobry punkt noclegowy, który umożliwi skorzystanie z wszystkich uroków miasta. W Baltic Spa możesz liczyć na wysokiej klasy apartamenty oraz inne udogodnienia, takie jak dobrej jakości wyżywienie czy dostęp do strefy spa i wellness. Z pewnością zapewni to odpowiedni komfort pobytu, bez względu na to, w którym momencie roku zdecydujesz się nas odwiedzić. Lokalizacja naszego obiektu wypoczynkowego, sprawia z kolei, że znajdziesz się blisko plaży, promenady, ale i zabytków. Bez problemu dotrzesz też na wyspę Wolin, by zagłębić się w historii tego fascynującego miejsca.

Noclegi w Baltic Spa

Nasz ośrodek położony jest tuż przy nowej miejskiej promenadzie oraz wejściu na jedną z najpiękniejszych plaży na polskim wybrzeżu. Jednocześnie jest to miejsce dobrze skomunikowane, z którego bez problemu dotrzesz do atrakcji turystycznych w mieście. Możesz się tam udać korzystając z transportu publicznego lub własnym samochodem – w Baltic Spa oferujemy możliwość dokupienia miejsc postojowych i garażowych dla zmotoryzowanych gości naszego ośrodka. Tym samym z powodzeniem możesz skorzystać ze wszystkich możliwości jakie stwarza ta miejscowość.

Gościom naszego ośrodka wypoczynkowego oferujemy nocleg w apartamentach o podwyższonym standardzie, które wiążą się z szeregiem udogodnień, o które trudno w wielu nadmorskich kwaterach. Wśród 45 dostępnych apartamentów znajdują się zarówno takie przeznaczone dla maksymalnie dwóch osób, jak i warianty mogące pomieścić nawet piątkę odwiedzających. Z tego względu bez problemu mogą się u nas zatrzymać samotni podróżni, pary udające się na romantyczny wyjazd, ale też grupy przyjaciół lub rodziny z dziećmi. Pokoje są urządzone w nowoczesnym stylu i przestronne, a przy tym posiadają również balkony, na których umieszczone są komplety wygodnych mebli. Wśród wyposażenia apartamentów znajdują się telewizory HD, lodówki czy bezprzewodowe czajniki elektryczne. W recepcji można również odebrać suszarki do włosów i żelazka. Wszyscy goście mają także dostęp do internetu, zarówno na terenie pokojów, jak i recepcji czy jadalni.

W cenie pokoju w Baltic Spa masz zapewniony niepełny wariant wyżywienia, na który składają się dwa posiłki w formie bufetu szwedzkiego – śniadanie oraz kolacja. Umożliwiamy również wybranie opcji z pełnym wyżywieniem, w ramach dokupujesz także obiad. W okresie poza ścisłym sezonem, a więc od września do czerwca, goście mogą również korzystać bezpłatnie z basenu i jacuzzi. Z kolei za opłatą możliwe jest dołączenie do tego sauny suchej oraz parowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz rosnących standardów ośrodków na wybrzeżu, oferujemy też usługi w ramach strefy odnowy biologicznej. Możesz poddać się tam różnego rodzaju masażom lub innym zabiegom regeneracyjnym. Jest to dobry pomysł na zrelaksowanie się i odprężenie po dniu pełnym atrakcji oraz zwiedzania. Takie udogodnienia oferowane przez sam ośrodek są również cenną alternatywą na spędzenie wolnego czasu, jeśli napotkasz niesprzyjającą pogodę.

Podziemna drabina

Wskazówki dotyczące dojazdu do Podziemnego miasta

Podziemne miasto znajduje się w dzielnicy Przytór, ulokowanej na wyspie Wolin w Świnoujściu. Kompleks umiejscowiony jest między stacją kolejową i plażą, w pobliżu szlaku rowerowego R10. W odległości pół kilometra znajduje się także droga S3 oraz przystanek komunikacji autobusowej, co stwarza wiele możliwości dotarcia na miejsce. W okolicy umieszczono dogodne oznakowania, kierujące zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych turystów, wprost do tej atrakcji.

Osoby ruszające na miejsce bez samochodu powinny przeprawić się promem Świnoujście-Warszów, a następnie podjechać autobusem komunikacji miejskiej numer 7 lub 10. Wychodząc przy dworcu PKP Świnoujście-Przytór, do Podziemnego miasta pozostanie już jedynie kilkaset metrów spaceru. Jeśli zamierzasz jechać autem to powinieneś udać się do przeprawy Centrum Świnoujście. Po drugiej stronie przez kilka kilometrów jedziesz prosto ulicą Pomorską, by wreszcie skręcić w ulicę Sąsiedzką (kierując się na dzielnicę Przytór). Po wyminięciu dworca PKP dotrzesz do parkingu oddalonego od samego kompleksu o zaledwie trzysta metrów, które należy już pokonać na piechotę, po oznakowanej trasie.

Podziemne miasto jest jedną z wielu atrakcji, które sprawiają, że naprawdę warto odwiedzić Świnoujście. Poza doskonałymi warunkami do letniego wypoczynku na plaży, czy jesiennych lub zimowych wczasów rehabilitacyjnych, znajduje się tu wiele ciekawych zabytków. Zwiedzając ten kompleks masz okazję zobaczyć doskonale przemyślany ośrodek, który przez wiele lat funkcjonował poza powszechną wiedzą i świadomością. Jeśli wybierasz się zatem do krainy 44 wysp to zachęcamy do skorzystania z oferty ośrodka wypoczynkowego Baltic Spa. Odnajdziesz u nas niezwykle komfortowe warunki pobytu i bez problemu dotrzesz do tej oraz wielu innych atrakcji turystycznych w okolicy.

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Wirtualny spacer
Nasze obiekty

Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
Bon Turystyczny Hotel MariSol Feniks Apartamenty Apartamenty ALBUS Apartamenty LIVIDUS Apartament 2+2 Apartament Familjny De Lux Apartament Róża Wiatrów Apartament Pegaz Last minute Swinemuende
Średnia ocen: 4,3
Nasz Obiekt Apartamenty Spa Gatronomia Cennik Galeria Kontakt Blog
Zadzwoń
Napisz
ZadzwońNapisz