Baltic Spa → Blog → Latarnia morska w Świnoujściu - najwyższa w Polsce!
Wiesz, gdzie znajduje się najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu? Oczywiście chodzi o Świnoujście! Jeśli chcesz zobaczyć ją na własne oczy i wspiąć się na samą górę, zarezerwuj nocleg w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa. Opowiemy dziś o tym, jak dojechać do jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych Świnoujścia, kiedy można podziwiać rozległą panoramę rozciągającą się z budynku oraz jaka jest jego historia. Zaplanuj nadmorski wypoczynek razem z nami!
Spis treści:
Co warto wiedzieć o mieście
Historia obiektu
Godziny otwarcia
Zwiedzanie
Cennik
Dojazd
Inne sposoby na odpoczynek
Wybierasz się do Świnoujścia? Dowiedz się więcej o mieście i poznaj historię najwyższej latarni morskiej w Polsce
Świnoujście, gdzie podziwiać można najwyższą latarnię morską w Polsce, to najbardziej wysunięte na północny-zachód miasto w naszym kraju. Położone jest na 44 wyspach i wysepkach. Największe z nich to Uznam, Wolin i Karsibór. Powierzchniowo miasto zajmuje 197 km², z czego 106 km² to lądy, a reszta to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, który powiększa się w wyniku sztormów oraz pogłębiania portu i toru wodnego. Miasto to jest jednym z największych w województwie zachodniopomorskim, a ponadto – ma bezpośredni dostęp do morza. Wyspy Świnoujścia są ze sobą skomunikowane. Z Uznam na Wolin można dotrzeć dzięki bezpłatnemu promowi (zwanemu też tramwajem wodnym). Wyspa Wolin i Karsibór połączone są ze sobą Mostem Piastowskim. Na mniejsze wysepki dojazd jest utrudniony lub nawet niemożliwy. Od wielu lat mówi się o projekcie tunelu podmorskiego, który miałby zastąpić kursujący prom.
Od 1824 r. Świnoujście uznawane jest za kurort. W 1895 r. odkryto na jego terenach źródła wód leczniczych – solanki i borowiny. Wtedy też stało się uzdrowiskiem. W tej chwili park uzdrowiskowy jest jedną z ciekawszych atrakcji miasta. Całe miasto ucierpiało podczas II wojny światowej. Znajdował się w nim port przeładunkowy oraz mała stocznia, które zostały zniszczone w czasie alianckich nalotów. Dopiero w 1948 r. przebudowano port z wojennego na handlowo-rybacki.
W mieście i jego okolicach znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Wśród nich najbardziej popularne są Forty Gerharda, Anioła oraz Zachodni, Muzeum Rybołówstwa na Placu Rybaka i Park Zdrojowy z muszlą koncertową oraz Promenadą. Na uwagę zasługują też falochrony. Turyści najczęściej odwiedzają Falochron Zachodni. Powstawał on w latach 1818-1923. Ma długość 350 m. Jednak najbardziej charakterystycznym symbolem miasta jest najwyższa w Polsce latarnia morska, na której się dziś skupimy. Jaka jest jej historia?
Jak powstała latarnia w Świnoujściu?
Zanim zdecydowano się na budowę latarni morskiej w Świnoujściu jej funkcje pełniło ognisko. Palono je na wzniesieniu w Chorzelinie. Pierwszy znak nawigacyjny z prawdziwego zdarzenia powstał w 1805 roku. Zbudowano go z drewnianych desek i luster. W 1828 r. konstrukcję zmieniono na stalową. Budowa rozpoczęła się w 1854 roku. Uruchomiano ją po trzech latach, 1 grudnia 1857 r. Zlokalizowana jest na prawym brzegu rzeki Świny. Jej dokładny adres to ulica Bunkrowa 1 położona w dzielnicy Warszów. Wieża znajduje się pomiędzy Peenemünde (Niemcy – 38 km) a Latarnią Morską Kikut (28 km). Budynek najlepiej zwiedzać podczas letniego wypoczynku.
Co warto wiedzieć o konstrukcji wieży?
Fundamenty budowli umieszczono na palach, aby zapewnić dostateczną stabilność całej konstrukcji. Podstawą wieży jest budynek, który kiedyś służył jako dom dla latarników i ich rodzin. Ma on dwie kondygnacje zbudowane z czerwonej cegły. Obecnie w budynkach tych znajdują się pomieszczenia dla obsługi oraz urządzenia radiolatarni. Początkowo wieża pokryta była słabej jakości żółtą licówką. Cegła ta nie wytrzymywała działania ekstremalnych warunków atmosferycznych i wszechobecnej soli morskiej. Z tego powodu przeprowadzono poważny remont już na przełomie lat 1902-1903, czyli mniej niż 50 lat po rozpoczęciu budowy. Najważniejszą zmianą po przebudowie wieży była zmiana jej kształtu. Pierwotny, ośmiokątny kształt został zastąpiony przez przekrój cylindryczny. Było to spowodowane wieloma ubytkami w cegłach na krawędziach ośmiokąta. Usunięto również wadliwą licówkę. W czasie II wojny światowej latarnia mocno ucierpiała. Wielokrotnie ją naprawiano, ale były to stosunkowo niewielkie prace. Następny wielki remont odbył się dopiero w listopadzie 1998 roku. 5 sierpnia 2000 r. miejsce otworzono dla zwiedzających.
Jak działa latarnia w Świnoujściu?
Latarnia ta jest nie tylko najwyższą wieżą na polskim wybrzeżu, ale też na całym Bałtyku, a nawet jedną z najwyższych na świecie. Jej wysokość wynosi 67,7 metrów. Światło umieszczone jest na wysokości 65 m n.p.m., a jego zasięg wynosi 25 Mm, czyli w przeliczeniu ok. 45 km. Źródłem światła jest aparat Fresnela I klasy. Zamontowana w nim żarówka ma moc 4200 W. Z racji tego, że warunki nawigacyjne w tym rejonie Bałtyku uznawane są za trudne, latarnia emituje światło białe oraz czerwone. Od 1958 do 10.11.1999 r. pełniła ona dodatkową funkcję radiolatarni.
Mimo że konstrukcja jest udostępniona dla zwiedzających, nadal spełnia swoją rolę. Oznacza to, że nocami można zobaczyć jej światło. Jest nie tylko punktem nawigacyjnym, ale również atrakcją turystyczną. Jej administratorem jest obecnie Urząd Morski w Szczecinie.
Inne znaki nawigacyjne
Z latarnią w Świnoujściu często mylona jest Stewa Młyny. Jest to znak wodny w postaci wiatraka, który znajduje się na końcu Falochronu Zachodniego, przy ujściu Świny do Bałtyku. Liczy ona 10 m wysokości. Stewa ta jest biała i bardzo malownicza. Z tego powodu jest często wybierana na miejsce romantycznych spotkań albo ślubnych sesji fotograficznych. Technicznie rzecz biorąc, w rozumieniu nawigacyjnym, nie jest jednak latarnią morską. Jej światło ma bowiem zbyt krótki zasięg. W porównaniu z wieżą, o której dziś opowiadamy, Stewa jest bardzo mała i niepozorna.
Inne latarnie na polskim wybrzeżu
Latarnia morska w Świnoujściu jest jedną z 17 na naszym wybrzeżu. Pozostałe można znaleźć, patrząc z zachodu na wschód, w miejscowościach: Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Sopot, Gdańsk Nowy Port, Gdańsk Port Północny, Krynica Morska. Większość tych miejsc udostępniona jest do zwiedzania dla turystów. Wyjątek stanowią wieże w Kikucie, Jastarni oraz Gdańsk Port Północny. Ta ostatnia jest najmłodsza. Wielu turystów i miłośników przygód urządza sobie wyzwanie polegające na zwiedzeniu wszystkich wież i przywiezieniu z nich pamiątek. Najczęściej są to magnesy na lodówkę lub kartki pocztowe z pamiątkowym stemplem. Na zwiedzanie szczególnie cieszą się dzieci, którym Towarzystwo Narodowego Muzeum Morskiego może przyznać odznakę Miłośnika latarni morskich, tzw. Blizę. Wydawane są one na podstawie specjalnego paszportu, w którym należy zbierać pieczątki będące dowodem wizyty w danej latarni. Pierwsza bliza (brązowa) jest przyznawana po zdobyciu 5 latarni w ciągu 2 lat. Srebrną otrzymuje się po zdobyciu wszystkich polskich latarni. Jest ona równocześnie przepustką do ponownego zwiedzania, tym razem już bezpłatnego. Żeby otrzymać złotą blizę, należy odwiedzić dodatkowo minimum 3 zagraniczne latarnie. Dzięki temu odznaczeniu otrzymuje się wstęp wolny na wystawy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego.
Chcesz zwiedzić latarnię morską w Świnoujściu? Ośrodek wypoczynkowy Baltic Spa przedstawia godziny otwarcia, cennik i wskazówki dotyczące dojazdu
Godziny otwarcia latarni morskiej w Świnoujściu uzależnione są od pory roku, cennik natomiast jest stały, bez względu na to, o jakiej porze zechcecie zwiedzić tę atrakcję. W sezonie wakacyjnym jest ona otwarta dłużej, ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających. Zimą udostępniana jest krócej, ponieważ szybciej robi się ciemno, w związku z czym wszybciej zaczyna się pracę. Poniżej znajdziecie dokładne pory i godziny, w jakich atrakcja dostępna jest dla zwiedzających:
- od 1 marca do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października: 10.00-18.00,
- od 1 lipca do 31 sierpnia: 10.00-20.00,
- od 1 listopada do końca lutego: 10.00-16.00.
Czego mogą się spodziewać zwiedzający?
Zwiedzanie latarni morskiej to prawdziwa gratka dla fanów pięknych widoków. Na jej balkon prowadzi aż 308 krętych i wąskich stopni. Dobrze jest zatem ruszyć na jej podbój w pełni sił. Konstrukcja ma przeszło 65 m. Z tej wysokości (to więcej niż 24 piętra) rozciąga się piękny widok na całe miasto oraz Bałtyk. Widać stamtąd Świnę, sławny już gazoport oraz tramwaje wodne kursujące pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W oddali można zobaczyć też wejście do zespołu portowego Szczecin-Świnoujście. Spędzając czas na balkonie widokowym, można podziwiać gigantyczne promy, które z tej wysokości wydają się malutkie jak dziecięce zabawki.
W budynku przylegającym do wieży mieści się Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Można tam zobaczyć lampy nawigacyjne, elementy wyposażenia statków, sprzęt nawigacyjny i ratowniczy, stare żarówki (o mocy 4200 W) oraz imponujące stroje nurków. Niektóre z nich ważą nawet po 70 kg! Muzeum to powstało dzięki zaangażowaniu Józefa Cięciela oraz Anny Olejniczak z Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich.
Cennik
Bilety można zakupić tuż przed zwiedzaniem. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy – 5 zł. Istnieją też specjalne bilety grupowe. Są one przeznaczone dla grup zorganizowanych liczących powyżej 20 osób. Dla nich cena biletu wynosi jedyne 4 złote od osoby.
Jak dojechać?
Do latarni można dotrzeć na kilka sposobów. Jednym ze środków lokomocji jest własny samochód. W nawigację należy wpisać położenie geograficzne latarni:
- szerokość geograficzna 53″ 55’03” N,
- długość geograficzna 14″ 17′ 10″ E.
Asfaltowy parking przeznaczony dla zwiedzających znajduje się bezpośrednio przy wieży. Nie jest on jednak zbyt duży, więc w letnim sezonie znalezienie miejsca może być trudne. Poniżej przedstawiamy alternatywne środki komunikacji:
- drogą morską – do wieży można przypłynąć statkiem wycieczkowym. Kursują one wyłącznie w sezonie letnim. Bilety kupuje się w kasie na nadbrzeżu lub na pokładzie jednostki;
- autobusem miejskim – odchodzi on z nadbrzeża Warszów lub bezpośrednio z dworca PKP. Autobusy kursują regularnie, do tego są tanie i wygodne. W sezonie wakacyjnym, kiedy w mieście jest sporo turystów, łatwiej się nimi poruszać niż prywatnymi samochodami. W sezonie letnim uruchamiana jest specjalna linia autobusowa nr 1. Jedzie ona do latarni morskiej oraz Fortu Gerharda. Linia ta przebiega koło Terminalu LNG, czyli polskiego gazoportu;
- pieszo – warto też urządzić sobie przyjemny spacer, podczas którego lepiej poznacie miasto i nieco się zrelaksujecie.
Zwiedziliście latarnię morską? Sprawdźcie, jak można odpocząć w Świnoujściu, zatrzymując się w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa
Planując wczasy albo zimowy regeneracyjny wypoczynek w Świnoujściu połączony ze zwiedzaniem latarni morskiej, warto się zatrzymać w Baltic Spa. Jest to ośrodek umiejscowiony przy ul. Trentowskiego 6. Znajduje się w dogodnej lokalizacji dla zwiedzania i odpoczynku. Do latarni morskiej można się stąd dostać w ok. 30 minut. Tylko trzy minuty spacerem od ośrodka wypoczynkowego znajdują się przystanki autobusów miejskich – Rusałka i Promenada. Korzystanie z nich polecane jest szczególnie latem. Warto zrezygnować z własnego samochodu. Nie trzeba szukać miejsc parkingowych, pamiętać o tankowaniu ani stać w korkach. To dobre rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy wolą poznawać świat niż marnować czas za kierownicą.
Baltic Spa to eleganckie miejsce, które oprócz noclegów oferuje również zabiegi odnowy biologicznej. Spa i wellness nad morzem to dużo więcej niż zwykły hotel. Nasi goście mogą korzystać z inhalacji, sauny suchej oraz parowej, basenu i jacuzzi. Regenerację wspomogą też masaże – limfatyczny, refleksyjny, sportowy, głowy, twarzy oraz kręgosłupa. Proponujemy swoim gościom nie tylko nocleg i wspomniane wyżej zabiegi, ale również wyżywienie. W cenie pokoju znajduje się bufet śniadaniowy oraz kolacja. Za niewielką dopłatą proponujemy także obiad. Wybór takiego miejsca to pewność 100% odpoczynku od zmartwień i domowych obowiązków.
Skuś się na apartament przy plaży!
Nasze apartamenty są urządzone luksusowo i wygodnie. We wszystkich znajdują się nowoczesne łazienki z prysznicem lub wanną z hydromasażem. Większość pokoi wyposażona jest w balkon, na którym znajdują się wygodne meble rattanowe. To idealne miejsce na bezpieczny rodzinny wypoczynek oraz romantyczne wczasy we dwoje. Apartamenty są w pełni wyposażone, aby goście mogli się poczuć jak w domu.
Wypoczynek w Świnoujściu to dobry pomysł również ze względu na lokalizację miasta. Z ośrodka Baltic Spa śmiało można się wybrać na krótkie jednodniowe wycieczki po okolicy. Najbliższe miejscowości to Międzyzdroje, Dziwnów, Pobierowo, Niechorze, Trzęsacz. Wszystkie te miejsca mają swoje atrakcje i ciekawostki. Równocześnie żadne z nich nie ma ich tak dużo, aby zapełnić aktywny wypoczynek przez dłuższy czas. Z tego powodu najlepiej znaleźć wygodną bazę wypadową. A po zwiedzaniu… można skorzystać z sauny i relaksacyjnego masażu!