Co warto zobaczyć w Świnoujściu?

Zapytaj o nocleg Zadzwoń
Baltic SpaBlogCo warto zobaczyć w Świnoujściu?

Co warto zobaczyć w Świnoujściu? To pytanie zadają sobie co roku setki turystów odwiedzających to miasto. Pobyt nad Morzem Bałtyckim to bowiem zwykle nie tylko plażowanie i aktywny, sportowy wypoczynek. Spędzając wakacje w wyjątkowym mieście 44 wysp zapewne zdecydujesz się na zwiedzanie okolicy i zaciekawi Cię, jakie interesujące miejsca się tutaj znajdują. Sprawdź więc razem z nami, jakie interesujące zabytki i atrakcje znajdują się niedaleko miejsca, w którym będziesz wypoczywać, a po intensywnym spacerze zregeneruj siły w naszych luksusowych apartamentach lub w strefie Wellness & Spa! Zapraszamy!

Spis treści:
Trochę historii nad morzem
Spotkania z naturą?
Wyjątkowe wyprawy z dziećmi

Trochę historii podczas pobytu w ośrodku wypoczynkowym nad morzem, czyli co warto zobaczyć, będąc w Świnoujściu?

Będąc w Świnoujściu warto na pewno zobaczyć miejsca związane z historią miasta, w którym spędzamy urlop w jednym z licznych znajdujących się tu ośrodków wypoczynkowych. Pierwsze zapiski o ludności zamieszkującej obecne tereny miasta sięgają XII wieku, choć znaleziska archeologiczne związane z mieszkańcami wyspy Wolin sięgają nawet ponad 5 tysięcy lat wstecz. Ten wyjątkowy teren leżący w miejscu, gdzie Świna wpada do Morza Bałtyckiego, skąd pochodzi nazwa miasta, przechodził przez wieki wiele zakrętów historii, by ostatecznie po II Wojnie Światowej stać się na powrót polskim portem. Odkryte z końcem XIX wieku źródła solanki i borowiny sprawiły także, że miasto jest cenionym uzdrowiskiem. Jakie ślady historii warto tu odnaleźć?

Niezwykła twierdza Świnoujście

Nad rzeką Świną w latach 1848-1863 oraz 1877-1900 powstał niesamowity, zachowany do dziś zespół pruskich fortów. Jest to prawnie chroniony zabytek, na który składały się cztery forty:

  • Fort Wschodni, czyli Fort Gerharda, w którego pomieszczeniach możesz dziś obejrzeć wystawę tematyczną i pamiątki,
  • Fort II, który powstał w miejscu starej szwedzkiej oraz pruskiej reduty; wysadzono go i rozebrano w latach siedemdziesiątych XX wieku w celu rozbudowy portu,
  • Fort III, zwany Fortem Anioła – wzorowany na Mauzoleum Hadriana,
  • Fort Zachodni, obecnie udostępniony dla zwiedzających jako zabytek architektury militarnej; mieści się tu Muzeum Historii Twierdzy.

W sąsiedztwie fortów znajdują się unikalne obiekty fortyfikacyjne z okresu I i II wojny światowej, które z pewnością są nie lada gratką dla wszystkich wielbicieli militariów oraz historii. Kiedy będziesz w Świnoujściu, z pewnością poczujesz klimat tych miejsc, zwłaszcza, że również zabudowa miejska ma liczne militarne ślady.

Fort Anioła

Na szczególną uwagę w naszej ocenie zasługuje Fort Anioła, będący architektonicznym nawiązaniem do Zamku Świętego Anioła w Rzymie. Ten wyjątkowy obiekt militarny składa się z rotundy o trzech kondygnacjach z tarasem i basztą. Otoczony wałami ziemnymi na kształt pentagonu, z ufortyfikowaną bramą obronną ze strzelnicami. Dobrze zachowane pomieszczenia i elementy obronne zachęcają do zgłębiania historii tego miejsca. Atrakcja „Kopalnia Bursztynu” zachęca do praktycznego poznania historii Bałtyku.

Odtajnione tajemnicze podziemia

Wyjątkowym elementem powiązanym z fortyfikacjami jest zespół 7 potężnych schronów wybudowanych przez Niemców w celu zabezpieczenia kompleksu obronnego — Baterii Vineta. Po wojnie obiekty zostały rozgrabione przez Sowietów i oddane Polakom. Około 1965 roku schrony połączono podziemnymi tunelami i rozpoczęto modernizację mającą na celu utworzenie zapasowej bazy dowodzenia. Wszystko było objęte ścisłą tajemnicą – dopiero w 2013 roku obiekt został przekazany we władanie Muzeum Obrony Wybrzeża. Brzmi ciekawie? Koniecznie odwiedź imponującą ekspozycję silnie związaną z okresem Zimnej Wojny i zwiedź Podziemne Miasto!

Historia w budowlach sakralnych zapisana

Świnoujście i okolice to także wiele zabytkowych budowli typowo powiązanych z ludnością cywilną, wśród nich kościoły. Wdrap się na wieżę kościoła luterańskiego z początków XX wieku i podziwiaj panoramę miasta. Odwiedź znajdujący się na wyspie Karsibór kościół z gotyckim ołtarzem, którego historia sięga XV wieku. Kiedy będziesz w samym centrum miasta, wstąp na chwilę do kościoła Chrystusa Króla z końca XVIII wieku, w którego nawie głównej zawieszony jest imponujący model korwety żaglowej z 1814 roku, a co sobota w okresie letnim odbywają się koncerty organowe na zabytkowym instrumencie powstałym około 1803 roku.

Morskie akcenty historyczne

Widoczne w mieście elementy fortyfikacji ściśle związane są z morzem oraz strategicznym położeniem miasta. Jednak imponujące fortyfikacje to nie wszystko. Czynny do dziś port ma wielowiekową tradycję i skrywa wiele miejsc, które zadziwią niejednego pasjonata marynistyki. Kapitanat portu, basen U-bootów czy elementy zabudowy to nie tylko historia, ale również warte uwagi współczesne rozwiązania. W centrum w dawnym ratuszu możesz zwiedzić ekspozycje Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Zobacz również pozostałości po dawnej stoczni z końca XIX wieku, która uległa zniszczeniom podczas bombardowań portu w 1945 roku.

Najwyższa latarnia morska

Kiedy odwiedzisz Świnoujście, nie możesz nie zauważyć górującej nad wyspą Wolin latarni morskiej. Ta wybudowana z cegły w latach 1854 – 1857 latarnia była w tamtym czasie najwyższą na świecie. Do dziś zresztą imponujące 63 metry wieży należy do czołówki najwyższych budowli tego typu. Obecnie pełni funkcję radiolatarni. Na jej szczyt prowadzi 308 schodów, a budynek udostępniony jest do zwiedzania. Odwiedź to miejsce przy dobrej pogodzie, by móc podziwiać imponujący widok na okolicę!

Stawa Młyny w Świnoujściu

Stawa „Młyny”

Falochrony chroniące miasto i port budowane były od 1818 roku. Falochron Centralny uznawany jest za najdłuższą kamienną konstrukcję tego typu w Europie, ma długość 1400 metrów. Symbolem miasta jest jednak nie sam falochron, lecz Stawa Młyny, czyli zakończenie Falochronu Zachodniego. Miejsce to jest często odwiedzane przez spacerujących plażą na wyspie Uznam turystów.

Spotkania z naturą, czyli jakie parki i rezerwaty przyrody warto zobaczyć podczas pobytu z noclegiem w Świnoujściu?

Podczas pobytu z noclegiem w Świnoujściu warto zobaczyć nie tylko zabytki przypominające o burzliwej historii tego miasta, lecz również liczne parki, rezerwaty i pomniki przyrody. Wiele z występujących na tych terenach gatunków zwierząt i roślin należy do rzadkości nie tylko w pozostałych częściach naszego kraju, ale wręcz na całym świecie! Pasjonaci spotkań z naturą z pewnością znajdą tu więc coś dla siebie.

Spacerem po parku

Zabytkowy Park Zdrojowy o ogromnej powierzchni 40 hektarów to świetne miejsce na długie spacery przez 17 kilometrów ścieżek oraz alejek. Jego historia sięga XVIII wieku, natomiast rozbudowany na dużą skalę został pierwszej połowie wieku XIX. To wtedy słynny pruski architekt ogrodów Peter Joseph Lenne opracował projekt parku, a także przesłał sadzonki drzew i krzewów. Park obsadzony jest wieloma rzadszymi oraz ozdobnymi drzewami i krzewami, a na jego terenie znajdziesz pomniki przyrody takie jak „Rodzina” czy „Przemytnicy”.

Unikatowe rezerwaty przyrody

Jeżeli lubisz obserwować wyjątkowe okazy, z pewnością docenisz florystyczny Rezerwat przyrody „Karsiborskie Paprocie” leżący na wyspie Uznam, na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Delta Świny”. Skorzystaj ze ścieżki dydaktycznej w części rezerwatu na północy i rozejrzyj się wokół z wyjątkowego punktu widokowego. Możesz także odwiedzić wieżę widokową w rezerwacie społecznym Karsiborska Kępa, by móc obserwować wyjątkowo rzadko spotykane gatunki ptaków.

Poznaj pomniki przyrody

Ogromny obszar miasta 44 wysp obfituje w piękne, wieloletnie pomniki przyrody. Spacerując uliczkami miasta czy odwiedzając jego charakterystyczne punkty, warto zwrócić uwagę na te wyjątkowe drzewa. Cisy, dęby, lipy, jodła, sosna czy platan o nadanych im imionach zachwycają dostojnością, układem konarów i wielkością obwodów.

44 wyspy

Zapewne jeszcze ze szkolnych lekcji geografii pamiętasz, że największe wyspy należące do Polski to Uznam i Wolin. Jednak pewnie już nie pamiętasz, że to między innymi na nich leży miasto. Poza wyspami Wolin, Uznam i Karsibór, czyli trzema wyspami zamieszkanymi, jego powierzchnia rozrzucona jest po łącznie 44 wyspach, co czyni je wyjątkowym w Polsce. Warto korzystając z linii promowych odwiedzić wyspy składające się na leżące nad cieśniną Świny, Morzem Bałtyckim i Zalewem Szczecińskim wyjątkowe miasto.

Delta Świny i Woliński Park Narodowy

We wstecznej delcie Świny znajdują się tereny podmokłe, w których żyją chronione gatunki ptaków. Również roślinność tych terenów jest wyjątkowa i podlega społecznej ochronie. W pobliskim Wolińskim Parku Narodowym znaleźć można liczne atrakcje, w tym zagrodę pokazową Żubrów, Głazy Piastowskie czy Grodzisko Lubin z wyjątkowymi tarasami widokowymi na Zalew Szczeciński i wyspy Świnoujścia.

Wycieczka w morze

Pobyt nad Bałtykiem to bardzo często również szansa na odbycie rejsu morskiego. Pozwoli on Ci poznać smak morskiej przygody, ale może także obejmować aspekty przyrodniczo-historyczne. Rejsy po delcie Świny obejmują również wizytę w rezerwacie ptactwa czy odwiedziny w charakterystycznych punkty miasta położonych nad morzem. Możesz również zobaczyć Zalew Szczeciński czy przyległe zbiorniki wodne korzystając z rejsów ekologicznymi statkami lub jachtami.

Wyjątkowe wakacje w ośrodku wypoczynkowym w Świnoujściu. Co warto tu zobaczyć z dziećmi?

Pobyt w ośrodkach wypoczynkowych w Świnoujściu bardzo często wybierają rodziny z dziećmi, dla których wyjątkowo ważne są liczne atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć podczas wakacji. Co ważne, większość atrakcji przeznaczonych dla dzieci jest także ciekawa dla dorosłych gdyż miejsca są wyjątkowe na wielu płaszczyznach, dlatego należy odwiedzić je nie tylko wówczas, gdy towarzyszą Ci najmłodsi członkowie rodziny.

Zabawa w wodzie – nie tylko morskiej

Pobyt nad morzem nieodłącznie kojarzy się z plażą. Nie zawsze jednak pogoda jest łaskawa, dlatego w pochmurne czy chłodne dni warto odwiedzić pobliskie Termy Bałtyckie znajdujące się na terenie Niemiec. Wielbicieli pływania zachęcą także liczne baseny znajdujące się na terenie miasta. Nasz ośrodek wypoczynkowy posiada ekskluzywny basen oraz jacuzzi, który z pewnością spełni Twoje oczekiwania i będzie świetną atrakcją dla każdego malucha.

Wycieczka rowerowa nad morze

Złoty piasek i bezpieczne plażowanie

Świnoujście słynie z najszerszej plaży w Polsce – jej szerokość dochodzi nawet do 400 metrów. Wybrzeże jest łagodne i zachęca do spacerów. Tereny miasta obejmują łącznie aż 10 kilometrów plaż i 12 zejść na plaże. Na plażach wyznaczone miejsca do zabawy, gier zespołowych oraz dodatkowe atrakcje. Spacerując po plaży możesz dotrzeć do falochronu, na końcu którego zobaczysz wyjątkową stawę „Młyny”. Nad bezpieczeństwem strzeżonych kąpielisk w sezonie czuwają ratownicy.

„Twierdza na wyspach”

Z pewnością wspomniana już wcześniej Twierdza Świnoujście będzie interesująca dla dzieci w praktycznie każdym wieku. Wiodąca między fortyfikacjami ścieżka dydaktyczna Szlak Fortyfikacyjny o długości nieco ponad 4 kilometrów pozwoli Ci zapoznać się z wyjątkową historią w uporządkowany sposób.

Naturalna edukacja przyrodnicza

Obok wizyt w rezerwatach przyrody proponujemy Ci odwiedzenie Placu edukacji przyrodniczej na wyspie Karsibór. To wyjątkowe miejsce podzielone na 3 strefy: edukacyjną, wypoczynkową oraz sprawnościową pozwoli na atrakcyjną dla całej rodziny naukę i wypoczynek na świeżym powietrzu. Edukacja przyrodnicza obejmuje gry i tablice dotyczące fauny i flory wyspy Karsibór, a także jej historię.

Rozrywka dla każdego

W kurorcie nie brakuje także miejsc o charakterze nieco bardziej rozrywkowym, które także warto zobaczyć. Możesz również spędzać czas aktywnie, spacerując licznymi pieszymi szlakami lub przemierzając wytyczone trasy rowerowe. To także okazja do sprawdzenia, jak można bawić się na wodzie, uprawiając różne formy sportów wodnych.

Fascynujące oceanarium

W Muzeum Rybołówstwa możesz zobaczyć historię połowów, ale dzieciom warto pokazać jeszcze coś bardziej „na żywo”. W mieście można obejrzeć niewielką wystawę oceanarium z pokaźną ilością okazów wyjątkowych ryb. Kolorowe stworzenia w akwariach, a nawet niewielki rekin mogą zachwycić najmłodszych wielbicieli morskich przygód.

Zagraj w minigolfa i przejrzyj się w zwierciadle

Świnoujście proponuje wszystkim odwiedzającym jeszcze wiele innych atrakcji, które należy odwiedzić. Minigolf 3D, salon krzywych zwierciadeł, a także liczne pomniejsze punkty mogą cieszyć na długie chwile twoje dzieci, ale i Ciebie samego. Po intensywnej zabawie możesz także skorzystać z szerokiej bazy restauracji i barów oferujących kuchnie zarówno bardziej regionalną, jak i europejską. Na promenadzie smaczne desery będą zwieńczeniem wspólnego spaceru czy zwiedzania. Korzystając z naszych apartamentów, otrzymujesz wczasy z wyżywieniem obejmującym szwedzki bufet rano i wieczorem, a także możliwość wykupienia smacznych obiadów.

A może odwiedzisz sąsiadów?

Ponieważ miasto graniczy bezpośrednio z Niemcami, w naturalny sposób niemiecka część wyspy Uznam staje się dla Ciebie dostępną opcją na spędzenie czasu. Odwiedzenie tamtejszych miejscowości Koleją Uzdrowiskową jest świetnym pomysłem na zwiedzanie. Warto również wybrać się w podróż morską na bałtyckie wyspy – niemiecką Rugię i duński Bornholm.

Kiedy już wiesz, co warto zobaczyć, czyli relaks i regeneracja w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa w Świnoujściu

Wiesz już, co warto zobaczyć w Świnoujściu podczas najbliższego urlopu – czas na zadbanie o nocleg w ośrodku wypoczynkowym, który zagwarantuje Ci idealne warunki na relaks i regenerację po intensywnym zwiedzaniu. Idealnym rozwiązaniem będzie ośrodek wypoczynkowy Baltic Spa, który proponuje swoim gościom szeroką ofertę apartamentów o powierzchniach od 20 do nawet 70 metrów kwadratowych. Wszystkie nasze apartamenty są w pełni wyposażone w niezbędne akcesoria i udogodnienia takie jak choćby czajnik, suszarki do włosów, żelazko, lodówka czy telewizor HD z dekoderem. Wyjątkowa lokalizacja tuż przy głównej promenadzie pozwoli Ci na łatwe dotarcie do wszystkich atrakcji w mieście, jak i do szerokiej, piaszczystej plaży ze strzeżonym kąpieliskiem. Każdy z apartamentów jest jasny i przestronny, z dużym balkonem, wyposażony w gustowne meble.

Plaża w Świnoujściu

Co jeszcze możemy Ci zaproponować?

W Baltic Spa masz możliwość skorzystania nie tylko z komfortowych noclegów, ale również ze smacznego wyżywienia w pełnym lub częściowym zakresie. Pozwoli to nie tylko na spróbowanie smakowitych, pełnowartościowych i zdrowych posiłków w postaci szwedzkiego stołu podczas śniadań i kolacji oraz domówienie opcjonalnych obiadów, ale także na zaoszczędzenie czasu w poszukiwaniu odpowiednich posiłków w mieście. Poza szczytem sezonu czynne restauracje są zdecydowanie mniej liczne, a wyżywienie na miejscu jest ogromną zaletą. Po intensywnym dniu plażowania czy zwiedzania szeroka oferta zabiegów w strefie Wellness & Spa dostępnych w ośrodku pomoże w codziennym wypoczynku. Zróżnicowane i dobierane indywidualnie do potrzeb masaże pomogą w pełni się odprężyć i zregenerować. Inhalacje do świetny sposób na zwielokrotnienie leczniczego działania nadmorskiego pobytu. Znajdujący się w budynku basen oraz dostępne dla gości sauna sucha i parowa uzupełnią dostępne możliwości relaksu.

Sprawdź naszą ofertę!

Mnogość atrakcji i wyjątkowe historie zapisane w wielu z nich sprawią, że zechcesz zagościć w kurorcie na długi czas. Zarezerwuj pobyt w ośrodku wypoczynkowym Baltic Spa już dziś. Zwiedzając Świnoujście, będziesz mógł po intensywnym dniu odpocząć w luksusowym apartamencie oraz skorzystać z szerokiej oferty zabiegów spa. Co więcej, gdy zechcesz poleniuchować na jednej z piękniejszych plaż Polski czy pospacerować po tutejszej promenadzie, masz je na wyciągnięcie ręki. Przyjedź i spędź u nas wakacje życia!

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Wirtualny spacer
Nasze obiekty

Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
Bon Turystyczny Hotel MariSol Feniks Apartamenty Apartamenty ALBUS Apartamenty LIVIDUS Apartament 2+2 Apartament Familjny De Lux Apartament Róża Wiatrów Apartament Pegaz Last minute Swinemuende
Średnia ocen: 4,3
Nasz Obiekt Apartamenty Spa Gatronomia Cennik Galeria Kontakt Blog
Zadzwoń
Napisz
ZadzwońNapisz